Bu sayfa akciğer sağlığı(göğüs hastalıkları) hakkında merak edilenleri aydınlatmak amacıyla, Doç. Dr. Benan Çağlayan tarafından hazırlanmıştır. Sitede, akciğer embolisi, akciğer kanseri, amfizem, astım, bronşektazi, koah, kronik bronşit, mezotelyoma, plörezi, pnömoni(zatürre), pnömotoraks, sarkoidoz, tüberküloz(verem) ve uyku apne hastalıkları; akciğer hastalıklarının teşhisinde kullanılan görüntüleme yöntemleri, solunum fonksiyon testleri, alerji testleri, bronkoskopi ve akciğer hastalıklarına ait belirtiler olarak nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük ve balgam, hışıltılı solunum, morarma(siyanoz) hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Danışma hattı aracılığıyla sorularınızı bize yöneltebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
akcigerim.com


Soru: 30 yıl boyunca günde 2 paket kadar sigara kullandıktan sonra, 6 ay önce sigarayı bıraktım. Sigara içtiğim dönemde özellikle sabahları öksürük ve balgam çıkarma şikayetlerim oluyordu ve merdiven çıkarken nefes darlığı hissediyordum. Sigarayı bıraktıktan sonra öksürüğüm azaldı ancak tam geçmedi fakat artık balgam ve nefes darlığı şikayetim olmuyor. Acaba öksürük şikayetim ne zaman tam olarak geçer ve sigaranın akciğerlerime vermiş olduğu zararlar tamamen düzelebilir mi?

Yanıt: Öncelikle sigarayı bıraktığınız için sizi kutlarım. Sigaranın solunum yolları ve akciğer dokusunda yapmış olduğu bazı yapısal değişiklikler kalıcıdır. Ancak siz sigarayı bırakmakla eğer böyle kalıcı değişiklikler oluşmaya başlamışsa bunların ilerlemesini durdurmuş oldunuz. Zaman geçtikçe şikayetleriniz daha da azalabilir. Yapılan araştırmalarda, söz gelimi sigaraya bağlı akciğer kanseri gelişme olasılığının sigarayı bıraktıktan yaklaşık 15 yıl sonra sigara içmeyen bireylere eşitlendiği fakat bu süre zarfında riskin sürekli azaldığı; yine basit bronşiti olan hastalarda sigaraya devam edilmesi halinde KOAH gelişmesine rağmen sigara bırakıldığında bronşit belirtilerinin ortadan kalktığı; astım hastalarındaysa sigaranın bırakılması ile atak sayısının azaldığı saptanmıştır.


Soru: 2 aydır devam eden öksürük ve sırt ağrısı şikayeti ile hastaneye götürdüğümüz babama akciğer filmi ve tomografi çekilmesi sonucu kanser teşhis edilerek bronkoskopi yapıldı. Doktorlar şimdi babama ameliyat diyorlar. Biz de hastalık yayılır diye ameliyat ettirmek istemiyoruz. Ameliyatla kanser hastalığı yayılır mı, ameliyat olmassa babam iyileşir mi?

Yanıt: Akciğer kanseri başlıca küçük hücreli kanser ve küçük hücreli dışı kanser olmak üzere 2 grupta incelenir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin en etkin tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Bu nedenle hastalık erken evrede yakalanmışsa mutlaka cerrahi girişim uygulanmalıdır. Bu tür hastalarda uygulanan ameliyat kesinlikle kanserin yayılmasına neden olmaz aksine başarılı bir operasyon hastanın yaşam şansını arttırır.


Soru: 15 gün önce iştahsızlık, kilo kaybı, terleme, öksürük şikayetleri ile gittiğim doktor bende verem hastalığı olduğunu ve balgam tahlilinde mikrop görüldüğünü bildirerek uzun süreli ilaçlar verdi. Ben 35 yaşında evli ve çocuklu bayanım. Size sormak istediğim hastalığım çocuğuma ve eşime bulaşır mı? Onları korumak için ne yapmam lazım?

Yanıt: Hekiminiz size balgamda mikrop görüldüğünü söylediğine göre hastalığınız bulaşıcıdır. Herşeyden önce eşiniz ve çocuğunuzun derhal kontrolden geçmesi ve onlarda da hastalık tespit edilmesi halinde tedaviye alınması gerekir. Kontrol için bölgenizde bulunan verem savaş dispanserine başvurabilirsiniz. Bunun dışında sizin hekiminizin önerdiği biçimde ilaçlarınıza düzenli olarak devam etmeniz, hastalığınızın bulaşıcılık özelliğini kısa sürede ortadan kaldıracaktır. Ayrıca tedaviniz devam etmekteyken (hastalık solunum yoluyla bulaştığından) eşiniz ve çocuğunuzla yakın temasta bulunmamanızı, öksürme ve aksırma sırasında ağzınızı mendille kapatmanızı ve evinizi sık sık havalandırmanızı öneririm.


Soru: Çocuğum 11 yaşında ve astım hastası. 1 yıldır inhaler ilaç kullanıyor. Bu ilaçlara başladıktan sonra hemen hemen tüm şikayetleri azaldı, ara sıra hafif öksürük şikayeti oluyor. 3 ay önce ilaçları bıraktığımızda şikayetleri yeniden başladı ve biz de ilaçlarına tekrar başladık. Sizden öğrenmek istediğim bu ilaçlar çocuğumun akciğerine zarar verir mi? Hastalık tamamen iyileşir mi?

Yanıt: Bu ilaçlar çocuğunuzun akciğerine zarar vermez tam tersine ilaçların kullanılmaması durumunda şikayetler yeniden başladığına göre tedaviyi bırakırsanız çocuğunuz ileri yaşlarda daha büyük solunum problemleri ile karşılaşabilir. İlaçların dozları ve bırakılma kararı hekim tarafından verilmelidir. Çocukluk döneminde görülen astım hastalığı ergenlik çağına kadar iyi tedavi edildiğinde gerileyerek kaybolabileceği gibi, yaşam boyu da devam edebilmektedir ve bunu önceden bilmenin olanağı yoktur. Hekiminizin önerdiği biçimde tedavinize devam etmeniz çocuğunuzun sağlığı yönünden önemlidir.


Soru: Sık sık öksürüyorum, özellikle sabahları balgam çıkarıyorum. Merdiven veya bayır çıkarken nefes almada zorlanıyorum. Doktora gittim, bronşektazi teşhisi kondu. Solda fazla, sağda az şekilde. İlaç tedavisi yanında; sabahları 5 dakika "postüral drenaj" yapmam istendi. Postüral drenajı tam olarak nasıl uygulayacağımı bilemiyorum. Bununla ilgili resimli bilgiye ihtiyacım var.

Yanıt: Postüral drenaj bronşektazi hastalarında genişlemiş bronşlardaki ifrazatı atmanın bir yolu olarak önerilmektedir. Postüral drenaj, hastanın sabah uyandıktan sonra, başı aşağıda ve beli yukarıda olacak şekilde, 5-10 dakika boyunca yatağında sağa, sola, sırt üstü ve yüz üstü pozisyonlarda uzanarak derin derin öksürmesiyle gerçekleşir. Bu sayede baş aşağıda kaldığı için bronşların içerisinde biriken balgam, yerçekiminin etkisi ile dışarı atılabilir. Postüral drenaj esnasında belinizin altına 2 yastık koyarak ve baş yastığınızı kullanmayarak baş aşağı pozisyona geçebilirsiniz. Bir başka yöntem ise baş ve göğüs kısmını yatağınızdan yere doğru hafifçe sarkıtmak suretiyle baş aşağı pozisyona gelmektir. Ayrıca vücudunuza pozisyon verdikten sonra öksürürken yardımcı bir kişi göğüs ve sırtınızın muhtelif yerlerine avuçiçi ile hafif darbeler şeklinde vurursa balgam çıkartmanız kolaylaşabilir. Kolay balgam çıkarabilmek için sıvı tüketiminizi arttırın.